Department Chairs & Program Coordinators

Department Chairs & Program Coordinators List

The following faculty serve as department chairs and program coordinators during the 2019-2020 academic year.

Please contact the Office of Faculty Affairs & Development at (310) 243-3766 if you have any questions regarding the information listed below.

[Download the PDF version here.]

College of Arts and Humanities
Africana Studies: Donna Nicol
Art and Design: Jim Keville
Asian-Pacific Studies: Jung-Sun Park
Chicana/Chicano Studies: Marisela Chavez
Communications: Nancy Cheever
Digital Media Arts: George Vinovich
English: Timothy Chin (fall 2019)
History: Christopher Monty
Humanities: Vacant
Interdisciplinary Studies: Anne Choi
Labor Studies: Tia Koonse
Modern Languages: Ivonne Heinze-Balcazar
Music: Scott Morris
Negotiation, Conflict Resolution, and Peace Building: Brian Jarrett
Philosophy: Sheela Pawar (fall 2019)
Theatre and Dance: Doris Ressl
Women's Studies: Jennifer Brandt

College of Business Administration and Public Policy

Accounting, Finance, and Economics: Jose Martinez
Information Systems and Operations Management: Myron Sheu
Marketing and Management: Sari Silvanto
Public Administration: Elena Kulikov

College of Education

Curriculum and Instruction Program: Edward Curammeng
Graduate Education: Pamela Robinson
Liberal Studies: Laurie Inman
Pupil Personnel Services: Adriean Mancillas
Teacher Education: Deandrea Nelson
Special Education: Kate Esposito
School Leadership Program: Antonia Issa Lahera

College of Health, Human Services and Nursing

Child Development Program: Cornelia Brentano (Fall 2019) | Megumi Kuwabara (Spring 2020)
Clinical Sciences: Cheryl Jackson-Harris
Health Sciences: Pamela Krochalk
Human Services Program: Phu Phan
Kinesiology and Recreation: Michael Ernst
Marital and Family Therapy Program: Michael Laurent
Master of Social Work: TBD
Orthotics and Prosthetics: Mark Muller
Occupational Therapy Program: Terry (Maria) Peralta-Catipon
School of Nursing: TBD

College of Natural and Behavioral Sciences

Anthropology: Jerry Moore
Behavioral Science Program: Salvatore Russo
Biology: Hee-Kwang Choi
Chemistry: Kenneth Rodriguez (fall 2019)
Computer Sciences: Mohsen Beheshti
Earth Sciences and Geography: John Keyantash
Mathematics: Matt Jones
Physics: James Hill
Political Science: David Dixon
Psychology: Karen Wilson
Sociology: Sohaila Shakib
Science, Math and Technology: Kenneth Rodriguez
Social and Behavioral Sciences: TBD